• آغاز ثبت نام دوره هاي زمستاني
  • برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون های فنی و حرفه ای به سایت azmoon.portaltvto.com مراجعه نمایید.
  • آغاز ثبت نام دوره های بهاره
  • كارنامه كاري گياه دانه

پاکسازی بدن

پاکسازی بدن

16-12-1396, 15:50

بهترین زمان شروع پاکسازی بهاره در زمان آغاز بهار طبی، یعنی روزهای پایانی زمستان و روزهای نخست فروردین ماه است که آب و هوا بهاری می شود و اندام های هدف در پاکسازی بهاره، کبد، کلیه ها و روده ها هستند.
برای پاکسازی میتوان از روش های سنتی و مرسوم ایجاد لینت مزاج، مانند خوردن آش های ملین، بهره برد.

بهترین غذاها آش، بورانی اسفناج، بورانی شبدر و یونجه، کاهو سکنجبین، سمنو، آش شبدر و قره قروت است.
از شربت های بسیار شیرین که از انگور و خرما تهیه شده باشند باید پرهیز کرد.

بیشتر بخوانید
پاکسازی بدن با شروع فصل بهار

پاکسازی بدن با شروع فصل بهار

15-12-1395, 19:03

افرادی وجود دارند که به هیچ‌یک از شیوه‌های پاکسازی اخلاط و سموم بدن مانند قی کردن، حجامت کردن، فصد (خون‌گیری) یا مصرف داروهای مسهل عادت ندارند و انجام این نوع پاکسازی‌ها برای‌شان بسیار دشوار است. برای این گروه نیز راه‌حلی ساده وجود دارد. این گروه باید دقت کنند که در فصل بهار، مقدار غذای‌شان را نسبت به فصل‌های دیگر کمتر کنند تا موادزائد و سموم کمتری در بدن‌شان انباشته شود. علت کاهش مصرف موادغذایی در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام این است که با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا مواد زائد و انباشته درون بدن از حالت انجماد خارج شده و در بدن به جریان می‌افتند. در این حالت که بدن ما در حال برون ریزی مواد زائد است، پرخوری و ‌رعایت نکردن رژیم غذایی، موجب ضعیف شدن توان و ایمنی بدن شده و به این ترتیب زمینه ابتلا به بیماری در افراد نمایان می‌شود.
مصرف میوه و سبزیجات نشسته نیز در طول سفر از جمله عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شود

بهترین روش پیشگیری از آلرژی‌ها
افرادی که عموما با آغاز فصل بهار دچار حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی می‌شوند با رعایت نکات و تدابیری که در متون طب سنتی ایران به آن اشاره شده، می‌توانند از ابتلا به این بیماری‌ها در این فصل پیشگیری کنند. این افراد با نزدیک شدن بهار می‌توانند به رعایت یک رژیم غذایی ساده به‌مدت 3 روز از ابتلا به آلرژی‌ها و حساسیت‌های فصل بهار پیشگیری کنند. این افراد باید به‌مدت 3 روز تنها از ماءالشعیری که به‌صورت سنتی و بدون استفاده از موادشیمیایی و نگهدارنده تهیه شده، استفاده کنند و نباید از ماده غذایی دیگری استفاده کنند. پس از اتمام این رژیم غذایی 3 روزه نیز بیمار باید از سبزی‌های پخته شده، بدون ادویه و کم حجم به‌عنوان غذا استفاده کند.

بیشتر بخوانید
نکاتی درباره سرماخوردگی

نکاتی درباره سرماخوردگی

24-11-1395, 09:59

نکاتی درباره سرماخوردگی
بقلم دکتر مجید انوشیروانی، PhD طب سنتی ایران، استادیار دانشکده طب سنتی و مکمل مشهد

بسیاری از بیماران سرماخورده گمان می کنند که اگر ترشحات سبزرنگ و غلیظ در ریه یا پشت حلق داشته باشند باید آنتی بیوتیک مصرف کنند. مصرف آنتی بیوتیک در اکثر این موارد هیچ ضرورتی ندارد و تنها در صورتی که تب ناشی از عفونت میکروبی روی داده باشد، مصرف آن با تجویز پزشک حاذق منطقی خواهد بود.

در سرماخوردگی های ویروسی رایج در روزهای سرد، حالاتی مانند گرفتگی بینی، سرفه خلط دار غلیظ، ترشحات غلیظ بینی و پشت حلق، سنگینی سر در ناحیه پیشانی و گونه ها و عمق چشمها، همراه با تب خفیف، بی اشتهایی، بیحالی و درد عضلانی روی می دهد.

در این شرایط باید به موارد زیر توجه کرد:

1- برمبنای طب ایرانی، کم اشتهایی در حین سرماخوردگی فرآیندی سودمند در جهت پاکسازی دستگاه تنفس، و بهبودی زودتر بشمار می رود. بنابراین اصرار به خوردن غذا (بویژه غذاهای سنگین) بخصوص در مورد کودکان توصیه نمی شود.
 غذا در این شرایط باید سبک و خوشگوار باشد و علاوه بر ارزش تغذیه ای، بتواند عملکردهای دارویی نیز داشته باشد.
سوپ رقیق کم گوشت با هویج و جعفری و مرزه، شلغم و کمی سیر، بعلاوه پودر آویشن شیرازی و دارچین نمونه خوبی از آن است.

 مصرف ماست، پنیر، خامه، نان، غذاهای خمیری مانند ماکارونی، سرخ کردنی ها، و موز ترشحات سینوش و سینه را غلیظتر می کند و در طی دوره بیماری باید از آنها پرهیز کرد.

بیشتر بخوانید
دستورات طب سنتی برای زمانی که عضوی در گچ است

دستورات طب سنتی برای زمانی که عضوی در گچ است

24-11-1395, 09:55

مومیایی اصل به اندازه یک مغز پسته همراه با یک لیوان شیر، شب وقت خواب و صبح ناشتا خورده شود.
مومیایی قدرت ترمیم استخوان را افزایش میدهد و تقویت کننده ارواح و قلب است.
مصرف خاگینه تقویت شده با سقز
مقداری روغن حیوانی یا کره محلی را در تابه روی حرارت ذوب کنید و بعد دو عدد تخم مرغ محلی را در ظرف دیگری به هم زده و وقتی روغن گرم شد به تابه اضافه کنید و صبر کنید تا یک روی آن پخته شود و کمی پف کند و در این هنگام یک قاشق مرباخوری سقز خرد شده روی آن بریزید و دو طرف آن را روی هم قرار دهید و صبر کنید تا خاگینه کاملا بپزد.
این خاگینه با نان سنگک دورو خشخاشی و شیره انگور در صبحانه میل کنید.
تخم مرغ مولد خون صالح و تقویت کننده قلب، مغز و بدن است.
شیره انگور نیز مکمل خواص تخم مرغ از جهت تولید خون صالح و باز کردن سده هایی است که مانع از رسیدن موادغذایی به اندام های بدن میشوند.
مصرف پاچه بز هم خلطی تولید میکند که در امر ترمیم استخوان شکسته بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید
سته ضروریه افراد چاق

سته ضروریه افراد چاق

15-11-1395, 18:10

آب و هوا: قرارگرفتن در محیط های گرم و خشک، نشستن در ریگ گرم. خوردنی ها و نوشیدنی ها: کاهش میزان غذا به یک وعده در شبانه روز و دربعضی از افراد امساک و روزه‌داری/ استفاده از غذاهای قلیل الغذا (کم کالری) مانند سبزیجات، میوه جات، نان جو/ اجتناب از غذاهای کثیرالغذا (پرکالری ) مانند گوشت، شیرینی جات و شیر
استفاده از ادویه های تند و تلخ/ پرهیز از مصرف نان، سیب زمینی و لوبیا در چاقی مفرط/ مصرف نان جو و نان سبوس دار/ ماهی کوچک نمک زده مانند ماهی کولی
مصرف پیاز، تره خام وپخته، شاهی، لیموی شور/ مکیدن لیموی سبز درحالت ناشتا چند روز پشت سرهم/ مصرف فلفل و سرکه در غذا/ نوشیدن آب مایل به گرمی

بیشتر بخوانید
بیماری های زمستانه

بیماری های زمستانه

7-11-1395, 17:36

شایع ترین بیماری های زمستان زکام، نزله (ترشحات پشت حلق) و سرفه است و به واسطه تولید زیاد بلغم، امراض بلغمی در این فصل زیاد می شوند. هرکسی در زمستان بیمار شود باید مواد زاید را از طریق پاکسازی و استفاده از ملین ها از بدن خود خارج کند تا بیماری بدتر نشود.حجامت و فصد در این فصل ممنوع است به ویژه برای سالمندان بالای 60 سال - درهوای سرد روغن هایی مانند روغن بابونه و روغن رزماری و سیاه دانه را برای از بین بردن کوفتگی عضلات بمالید.

بیشتر بخوانید
قبلی بعدی
بالا